تماس با ما

09122462203 | 09121089306

تیرچه بتنی سنتی که یکی از محصولات گروه ساخت و ساز البرز است تشکیل شده از ۲ عدد میلگرد با حداقل نمره ۸ و حداکثر ۱۶ در بال تحتانی ، یک عدد میلگرد در بال فوقانی و میلگردهای عرضی ( زیگزاگ ) نمره ۶/۵ یا ۸ به صورت تک و یا دوبل که توسط جوش الکتریکی به میلگردهای تحتانی و فوقانی جوش داده می شود.

قسمت پایینی خرپای آماده شده در قالب های موقتی قرار گرفته ، پس از بتن ریزی از قالب ها خارج و بعد از خشک شدن بتن قابل استفاده در سقف می باشد. در تیرچه هایی با طول زیاد و یا بارگذاری بیشتر یک عدد میلگرد تقویتی نیز در پایین تیرچه اضافه می گردد.

تیرچه فندوله سفالی سنتی :

تیرچه های فندوله سفالی سنتی نیز مانند تیرچه های بتنی سنتی از محصولات این گروه است ، که خرپایی مشابه دارد. یعنی تشکیل شده از یک آرماتور فوقانی ، دو یا سه آرماتور در پاشنه تحتانی تیرچه و میلگردهای عرضی زیگزاگ با این تفاوت که به جای قرار گرفتن در قالب موقت در بلوک های فندوله سفالی قرار گرفته سپس بتن درون این قالبهای آماده ریخته می شود.

tircheh-sanati

تیرچه های صنعتی

تیرچه های صنعتی یا ماشینی از محصولات تیرچه البرز مانند تیرچه بتنی و سفالی سنتی از خرپایی فلزی تشکیل شده است که میلگردهای برشی آن ( زیگزاگ ) به جای اتصال توسط جوش الکتریکی بوسیله جوش مقاومتی یا همان نقطه جوش به آرماتورهای تحتانی و فوقانی متصل می گردد.

خرپای تیرچه صنعتی هم در قالبهای موقت و هم در قالبهای ماندگار سفالی قابل بتن ریزی هستند .

تیرچه کرومیت یا تیرچه فلزی

تیرچه کرومیت یا تیرچه فلزی که به نام تیرچه فولادی با جان باز نیز شناخته می شود یکی دیگر از محصولات گروه مهندسی البرز ، تشکیل شده از یک تسمه ( ورق ) در بال تحتانی ، یک عدد نبشی در بال فوقانی تیرچه و میلگرد ۱۰ یا ۱۲ به عنوان زیگزاگ که توسط جوش به نبشی و ورق متصل می شود.

در دو سر تیرچه های کرومیت یک ورق به صورت نری به عنوان عضو برشگیر تیرچه استفاده می شود.
همچنین در طول های زیاد و یا بارگذاری سنگین تر از میلگرد با قطرهای مختلف و یا نبشی به صورت دوبل یا سپری در بال فوقانی و یک یا دو میلگرد یا ورق به صورت نری در عضو کششی تیرچه استفاده می شود .

تیرچه های کرمیت خود ایستا بوده و نیازی به شمع بندی ندارند. به همین سبب بتن ریزی چند سقف در یک مرحله امکان پذیر می باشد و سرعت اجرای سقف نیز از مزایای اصلی سقف کرومیت می باشد .

در تیرچه های بزرگتر از ۵/۶ مترنیز میلگردهای زیگزاگ تقویتی ( گوشواره ) علاوه برورق برشگیر در دو سر تیرچه اضافه می شود.

مقایسه تولید تیرچه صنعتی با تولید تیرچه سنتی

سقف تیرچه و بلوک یکی از پرکاربردترین سقف ها از لحاظ اجرایی می باشد.دلیل این امر نیز ارزان بودن، مقاومت بالای تیرچه بلوک در برابر نیروهای جانبی، سهولت و تبحر پیمانکاران در اجرا است .

مهمترین جز سقف های تیرچه بلوک، تیرچه سقف می باشد. در گذشته تیرچه ها بصورت دستی و سنتی تولید می شدند که البته هنوز هم تولید می شوند،البته امروزه با تولید صنعتی محصول،بسیاری از مشکلات تولید سنتی رفع شده است.

با بررسی های انجام شده، به تفاوت تولیدات تیرچه سنتی با نوع تیرچه صنعتی از لحاظ فنی می پردازیم .

 • میلگردهای برشی
 • جوش قوس الکتریکی
 • کاهش میلگرد مصرفی
 • کاهش مصرف میلگرد بالا
 • سرعت تولید
 • کنترل کیفی خرپا و تیرچه
 • مقایسه هزینه های تولید

برخی از مزایای تولید صنعتی بر دستی عبارت اند از : 

کاهش قیمت و صرفه جویی در مصرف میلگرد و در نتیجه کاهش وزن سازه و افزایش مقاومت در برابر نیروهای جانبی

افزایش سرعت اجرا به دلیل استفاده از ماشین آلات تمام اتوماتیک و در نتیجه جلب رضایت مشتریان که از همه مهم تر است .

قالب پلاستوفوم (یونولیتی)

پلاستوفوم چیست؟

پلی استایرن نوعی پلیمر مصنوعی می باشد که از یک ماده پتروشیمی به نام مونومر استایرن ساخته میشود. پلی استایرن پلاستیکی ارزان قیمت و مقاوم است . این ماده در سه نوع معمولی، مقاوم و انبساطی وجود دارد.

 • پلی استایرن معمولی دارای ویژگی هایی مانند مقاومت در برابر حرارت و ضربه پذیری مناسب در هنگام فرآیند است و برای مصارف عمومی مانند ساخت ظروف یکبار مصرف, بدنه ساعت، رادیو، عایق برودتی در بدنه یخچال و… کاربرد دارد.
 • پلی استایرن مقاوم از مقاومت بالایی در برابر ضربه برخوردار است و از آن در ساخت بدنه لوازم خانگی، ظروف آشپزخانه، لوازم ورزشی و… استفاده میشود.
 • پلی استایرن انبساطی که پلاستوفوم نامیده می شود نوعی پلیمر به رنگ سفید است که یک عامل فوم کننده به آن اضافه شده است.

قالب سقفی پلی استایرن, پلاستوفوم

فوم پلی استایرن با نام های پلاستوفوم یا یونولیت شناخته شده است و از آن در ساخت بلوک های سقفی استفاده می شود. این فوم نوعی فرآورده ی پتروشیمی می باشد که ظاهری متشکل از بلورهای ریز دارد. بلوک های سقفی پلاستوفوم جایگزین خوبی برای بلوک های سیمانی شده اند. این بلوک ها به دلیل سبکی وزن و هزینه پایین همواره مورد استقبال ساختمان سازان قرار گرفته است .

بلوک ساخته شده از فوم پلی استایرن در ابعاد استاندارد تولید می شود و دارای ویژگی هایی می باشد که آن را از بلوک های سفالی و سیمانی متمایز می سازد. این نوع بلوک در انواع معمولی، نسوز، مخلوط و فشرده روانه بازار میشوند .

styrofoam

ویژگی بلوک پلاستوفوم

این بلوک ها نوعی عایق صوتی، حرارتی، برودتی و رطوبتی محسوب می شوند و مقاومت بسیار بالایی در برابر آب، رطوبت و رشد باکتری ها دارند. پلاستوفوم باعث مقاوم سازی سازه و سبک سازی بارهای مرده می شود و امنیت سازه را در برابر حوادث طبیعی بالا می برد.

بلوک های یونولیتی این امکان را فراهم می کنند که به جای ده عدد بلوک سفالی یک عدد بلوک یونولیتی در سقف جایگزین شود و این امر خود به سبک سازی سازه کمک شایانی می کند.

استفاده از پلاستوفوم در ساختمان سازی میزان ضایعات و نخاله های ساختمانی را کاهش می دهد و در هنگام اجرا ، خطری برای کارگران ایجاد نمی کند.

مزایای بلوک های پلاستوفوم

امروزه به کار بردن محصولات بلوک های پلاستوفوم در ساختمان سازی افزایش یافته است. این بلوک ها از لحاظ باربری و سازه ای فاقد هیچ گونه مقاومتی هستند اما استفاده از آن ها در ساختمان ها اجتناب ناپذیر است چرا که از این مواد در ایجاد لایه ای به عنوان عایق حرارتی استفاده می شود.

مزیت اصلی استفاده از بلوک های پلاستوفوم عبارت اند از :

 • در برابر حرارت و صدا عایق بوده و با کاهش انرژی مصرفی مورد نیاز موجب صرفه جویی در انرژی و هزینه می شود.
 • از نظر هزینه نسبت به بلوک های سیمانی و بتنی مقرون به صرفه تر است .
 • نصب بلوک های پلاستوفوم راحت تر و سریع تر است و نیاز به نیروی کمتری هم دارد.
 • بلوک های پلاستوفوم سازگار با محیط هستند و از همه مهمتر اینکه تجزیه پذیرند .
 • با توجه به وزن کم این بلوک های پلاستوفوم، به تیرهای بتنی کمتری نیاز است و ساختمان به صورت طبیعی عایق بندی می شود.
 • بلوک های پلاستوفوم در برابر لرزش و پوسیدگی مقاوم است و فاقد هر گونه مواد مخرب ازن مانند سی اف سی هاست.
 • و …

این بلوک ها را می توان در پروژه های مسکونی، تجاری، اداری یا صنعتی به کار برد. در هر پروژه های ساختمانی صرفه جویی در هزینه و زمان بسیار حائز اهمیت است.

با استفاده از این مواد علاوه بر افزایش سرعت ساخت و ساز، از طریق کاهش نیروی کار لازم و کاهش بتن مصرفی، در هزینه ها نیز صرفه جویی می شود.

نکته : باید توجه داشت مقاومت محصولات پلاستوفوم در برابر آتش نکته ی بسیار مهمی است. اگرچه از مواد ضد آتش در این متریال استفاده شده ولی الزاماتی هم برای عدم تماس مستقیم آتش با بلوک های پلاستوفوم و ایجاد مقاومت بیشتر برای این ماده در برابر آتش وجود دارد .