تماس با ما

09122462203 | 09121089306

تیرچه کرومیت « Chromite beams »، تیرچه فلزی که به نام تیرچه فولادی با جان باز نیز شناخته می شود یکی دیگر از محصولات گروه مهندسی البرز ، تشکیل شده از یک تسمه ( ورق ) در بال تحتانی ، یک عدد نبشی در بال فوقانی تیرچه و میلگرد ۱۰ یا ۱۲ به عنوان زیگزاگ که توسط جوش به نبشی و ورق متصل می شود.

در دو سر تیرچه کرومیت یک ورق به صورت نری به عنوان عضو برشگیر تیرچه استفاده می شود.

همچنین در طول های زیاد و یا بارگذاری سنگین تر از میلگرد با قطرهای مختلف و یا نبشی به صورت دوبل یا سپری در بال فوقانی و یک یا دو میلگرد یا ورق به صورت نری در عضو کششی تیرچه استفاده می شود .

در تیرچه های بزرگتر از ۵/۶ مترنیز میلگردهای زیگزاگ تقویتی ( گوشواره ) علاوه برورق برشگیر در دو سر تیرچه طبق گفته سازمان استاندارد باید اضافه شود.

تیرچه کرومیت

تاریخچه سقف کرومیت

در سال 1977 ، مطابق با مقررات AISC ، ACI و SJI ، سقف کرومیت طراحی و به جامعه مهندسی معرفی شد. این طرح در سال 1983 توسط آقای محمد جعفر کرمی در دفتر علائم تجاری ، اختراعات و مالکیت صنعتی ثبت اختراع شد. این طرح در بازار به عنوان سقف کرمیت شناخته می شود.

تفاوت قیمت تیرچه کرومیت ، تیرچه فلزی با تیرچه بتنی

مهمترین علت اختلاف قیمت تیرچه های فلزی و بتنی ، اختلاف قیمت میلگرد و ورق و نبشی موجود در بازار است .

تیرچه بتنی از یک میلگرد در بال فوقانی ، دو یا سه عدد میلگرد در قسمت تحتانی و یک یا دو ردیف میلگرد عرضی به نام زیگزاگ که بال فوقانی و تحتانی را به هم متصل می کند تشکیل شده است .

پس از جوشکاری و یا پرس آرماتورهای تیرچه ، قسمت پایین تیرچه با بتن پوش داده می شود.

در نتیجه تمام اعضای فولادی تیرچه بتنی از میلگرد ساخته می شود.

افزایش و یا کاهش قیمت میلگرد و یا ورق تاثیر مستقیم بر روی قیمت تیرچه دارد. بدین ترتیب که اگر نرخ ورق بیشتر باشد قیمت تیرچه کرومیت گران تر است و  تیرچه بتنی ارزانتر و بالعکس اگر قیمت میلگرد بیشتر از ورق باشد، تیرچه بتنی گرانتر از تیرچه فلزی به فروش می رسد.

در حالت کلی اگر قیمتهای میلگرد و ورق یکسان باشد معمولا طول تیرچه در تعیین قیمت موثر است.

اجزای سقف کرومیت

  • تیرچه فولادی با جان باز

تیرچه فولادی با جان باز نوعی سازه پیش ساخته است که به صورت خرپاهای مخصوص دو سر اجرا می شود.این تیرچه‌ها در حین اجرای بتن و قبل از استقرار آن و پس از گرفتن بتن در دو مرحله بارگیری می شوند. تیرچه‌های فولادی از بال های پایین ، اعضای مورب و بال های بالایی تشکیل شده است.

بال پایینی این تیرها از تسمه ساخته شده و به عنوان عضوی کششی خرپا عمل می کند. اعضای مورب اساساً میلگرد هستند و به صورت مورب اجرا می‌شوند. بال بالایی تیر می تواند از تسمه، ناودانی یا نبشی ساخته شود. این بال در داخل بتن روکش قرار می گیرد.

  • میلگرد حرارتی

از میلگردهای حرارتی برای مقاومت در برابر فشارهای ناشی از افت و تغییرات دما استفاده می شود. این میلگردها گرما و افت عمود بر تیرچه ها و در بالای سقف نصب می شوند.

  • بلوک پرکننده

بلوک در این نوع سقف معمولاً نقش پر کننده ای دارد و تاثیری در مقاومت و دوام آن ندارد. این بلوک ها از سیمان ، سفال یا پلی استایرن ساخته شده اند.

  • کلاف عرضی

وجود یک کلاف عرضی بر روی سقف کرومیت اجباری است. حداقل عرض این کلاف‌ها 10cm است و حداقل شامل دو میلگرد با قطر حداقل 12mm است. در دهانه های کمتر از 5.5m حداقل یک کلاف عرضی مورد نیاز است. همچنین در دهانه های بزرگ ، فاصله بین سیم پیچ ها باید به گونه ای باشد که فاصله دو سیم پیچ عرضی از 2.5m بیشتر نشود.

  • بتن رویه

بتن سطحی بخشی از تیرهای ترکیبی است. پس از نصب تیرچه‌ها و بلوک ها ، بتن رویه اعمال می شود. بتن سطحی با کمک تیرچه فولادی جان باز، در برابر بارهای سقف مقاومت می کند.

ارتباط با ما

گروه مهندسی البرز تولید کننده انواع تیرچه بلوک ، تیرچه فلزی (کرومیت) ، تیرچه بتنی و یونولیت استاندارد

09121089306

09122462203 

با ما تماس بگیرید
Author